Enriched Mathematics for High School Students

Home
Olympiad News Olympiad News Olympiad News
Phill Schultz Prize Phill Schultz Prize Phill Schultz Prize
Special WAMOC Award Special WAMOC Award Special WAMOC Award
WAJO WAJO WAJO
AnnouncementAnnouncement Announcement Announcement
Olympiad StatsOlympiad Stats Olympiad Stats Olympiad Stats
2021 2021 2021 2021 2021
2020 2020 2020 2020 2020
2019 2019 2019 2019 2019
2018 2018 2018 2018 2018
2017 2017 2017 2017 2017
2016 2016 2016 2016 2016
2015 2015 2015 2015 2015
2014 2014 2014 2014 2014
2013 2013 2013 2013 2013
2012 2012 2012 2012 2012
2011 2011 2011 2011 2011
2010 2010 2010 2010 2010
2009 2009 2009 2009 2009
2008 2008 2008 2008 2008
2007 2007 2007 2007 2007
2006 2006 2006 2006 2006
2005 2005 2005 2005 2005
2004 2004 2004 2004 2004
2003 2003 2003 2003 2003
2002 2002 2002 2002 2002
2001 2001 2001 2001 2001
2000 2000 2000 2000 2000
Past Questions and SolutionsPast Questions and Solutions Past Questions and Solutions Past Questions and Solutions
Tournament of the Towns Tournament of the Towns Tournament of the Towns

WA JUNIOR MATHEMATICS OLYMPIAD 2014

Individual Prizes and Awards

Year 9

  • 1st prize: "The School of Mathematics and Statistics (UWA) Award for Mathematical Excellence":
    Yuelin Shen (Scotch College)
  • 2nd prize:
    "Data Analysis Australia Award for Excellence":
    Jaeyoon Kim (Applecross Senior High School)
  • 3rd prize:
    "New Edition Bookshop Award for Excellence":
    Andy Law (All Saints' College)
  • Equal 4th prizes:
    "Data Analysis Australia Merit Awards":
    Isabel Longbottom (Rossmoyne Senior High School),
    "New Edition Bookshop Merit Awards":
    Mihailo Bozic (Hale School),
    Geoff Sang (Christ Church Grammar School)
  • Equal 7th prizes:
    "WAJO Award of Excellence":
    Kartik Khanna (Scotch College),
    Kohsuke Sato (Christ Church Grammar School),
    Anezka Hamdani (Perth Modern School)
  • Equal 10th prizes:
    "WAJO Merit Awards":
    Arun Jha (Perth Modern School),
    Alistair de Vroet (Hale School),
    James Haskis (Hale School)
  • Special prize:
    "Parents and Friends' Federation of WA Inc. Encouragement Award (Best Performance by Student from a PFFWA-affiliated Catholic School)":
    Brittany Wassell (Corpus Christi College)

Year 8

  • 1st prize:
    "The Curtin University Department of Mathematics and Statistics Award of Excellence":
    William Hu (Christ Church Grammar School)
  • 2nd prize:
    "Data Analysis Australia Award for Excellence":
    Aron Thian (Perth Modern School)
  • 3rd prize:
    "UWA Merit Award:"
    Bartholomew Tang (Year 7, All Saints' College)
  • 4th prize:
    "Curtin University Merit Award":
    Shevanka Dias (Year 7, All Saints' College)
  • Equal 5th prizes:
    "WAJO Merit Awards":
    Jacob Smith (All Saints' College),
    Joanne Luo (All Saints' College)

Team Prizes and Awards

Year 9

  • 1st prize (3rd overall): The MAWA "Jack Bana Award for Excellence" for the Most Outstanding Year 9 Team Performance:
    Christ Church Grammar School Team 1 (Arnold Chen, Keaton Wright, Kohsuke Sato, Lumina Gajanayake)
  • Equal 2nd prizes: "WAJO Special Team Excellence Award":
    Hale School - Team 1 (Mihailo Bozic, James Haskis, Dylan Royce, Alistair de Vroet),
    "Murdoch University Award for Excellence":
    Scotch College - Team 1 (Yuelin Shen, Raghav Khanna, Kartik Khanna, Andrew Singh)
  • 4th prize:
    "Department of Education Gifted and Talented Unit Team Excellence Award":

    Rossmoyne Senior High School - Team 8 (Isabel Longbottom, Vasishth Lukkhoo, Akshara Sundarakrishnan, Zhipei Zheng)
  • 5th prize: "Team Merit Award":
    Perth Modern School - Team 5 (Anezka Hamdani, Celia Wong, Joo Kai Tay, Jimmy Pae)
  • 6th prize: "Team Merit Award:
    Applecross Senior High School - Team 2 (Jaeyoon Kim, Lucas Fraser, Jessicca Khaw, Judie Joo)
  • Special prize: "WAJO Team Prize for the best performance from a country school":
    Bunbury Senior High School - Team 1 (Kohta Shimada, David Strong, Rhys Mader, Cleye Jensen)
  • Special prize: "Parents and Friends' Federation of WA Inc. Award" for best performance by a team from a Catholic school:
    Corpus Christi College - Team 1 (Lila Rodari, Brittany Wassell, Harrison France, Mitchell Garland)

Year 8

  • 1st prize (2nd overall): The Edith Cowan University "David McDougall Award for Excellence":
    All Saints' College - Team 2 (Jacob Smith, Joanne Luo, Grace Tang)
  • 2nd prize: "Team Merit Award:
    Christ Church Grammar School - Team 6 (Akio Ho, Oliver Terry, Rohan Maloney, William Hu)

Year 7

  • 1st prize (1st overall): "WAMOC Award of Excellence":
    All Saints' College - Team 1 (Aidan Smith, Shevanka Dias, Bartholomew Tang)

For information on personal and team achievements at the WA Junior Mathematics Olympiad 2014 please contact: Dr. Greg Gamble.

Adobe Portable Document Format

wajo14qnsoln.pdf

Updated 12 Nov 2014 16:00
Size: 97.2 kb

 

 


Last updated 19 Nov 2014 13:29
Location:  https://enrichedmaths.maths.uwa.edu.au/wajo/2014