Enriched Mathematics for High School Students

Home
Olympiad News Olympiad News Olympiad News
Phill Schultz Prize Phill Schultz Prize Phill Schultz Prize
Special WAMOC Award Special WAMOC Award Special WAMOC Award
WAJO WAJO WAJO
Announcement Announcement Announcement Announcement
Olympiad Stats Olympiad Stats Olympiad Stats Olympiad Stats
2021 2021 2021 2021 2021
2020 2020 2020 2020 2020
2019 2019 2019 2019 2019
2018 2018 2018 2018 2018
2018 2018 2018 2018 2018
2017 2017 2017 2017 2017
2016 2016 2016 2016 2016
2015 2015 2015 2015 2015
2014 2014 2014 2014 2014
2013 2013 2013 2013 2013
2012 2012 2012 2012 2012
2011 2011 2011 2011 2011
2010 2010 2010 2010 2010
2009 2009 2009 2009 2009
2008 2008 2008 2008 2008
2007 2007 2007 2007 2007
2006 2006 2006 2006 2006
2005 2005 2005 2005 2005
2004 2004 2004 2004 2004
2003 2003 2003 2003 2003
2002 2002 2002 2002 2002
2001 2001 2001 2001 2001
2000 2000 2000 2000 2000
Past Questions and SolutionsPast Questions and Solutions Past Questions and Solutions Past Questions and Solutions
Tournament of the Towns Tournament of the Towns Tournament of the Towns

Olympiad Stats

2021

  • Participation: 428 students (391 in Perth, 37 in Southwest (Bunbury, Australind); 152 Year 9, 135 Year 8, 140 Year 7) from 22 schools; 103 teams (95 in Perth, 8 in Southwest)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... Dropbox photos
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Prof. Michael Giudici
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... Equal First Prizes
    ..... - UWA Department of Maths & Stats Awards for Excellence: Joel Bariss, Ethan Yap
    ..... Third Prize
    ..... - Data Analysis Australia Excellence Award: Jeremiah Wang
    ..... Fourth Prize
    ..... - New Edition Bookshop Excellence Award: Adam El-Fayoumi
    ..... Fifth Prize
    ..... - Curtin University Merit Prize: Andy Wu
    ..... Equal Seventh Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Vincent Ho,Atharva Sathe
    ..... Ninth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Lucas Wijns
    ..... Equal Eleventh Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Max Campbell, Benjamin Tang
    ..... Equal Thirteeenth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Ashlee Yap, Harrison Young
    .... Year 8
    ..... First Prize
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Ayodeji Oyenaike
    ..... Equal Second Prizes
    ..... - UWA Merit Award: Kenny Hao
    ..... - UWA Merit Award: Aidan Lim
    ..... Fourth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: James Ji
    ..... Fifth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Gary Lin
    ..... Equal Sixth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Ishika Balram, Will Rigg, Jordan Vo
    ..... Ninth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Youjia Zhou
    ..... Equal Tenth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Karthik Boddu, Anoushka Gupta
    .... Year 7
    ..... First Prize
    ..... - Cheryl Praeger Prize for Excellence: Ryan Toor
    ..... Second Prize
    ..... - New Edition Bookshop Merit Prize: Haoyang Jin
    ..... Third Prize
    ..... - Data Analysis Australia Merit Prize: Justin Goh
    ..... Fourth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Jayden Yip
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize (Second Overall)
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: Perth Modern School - Team 18
    ..... Second Prize
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: Christ Church Grammar School - Team 3
    ..... Third Prize
    ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Award for Excellence: Willetton Senior High School - Team 1
    ..... Fourth Prize (Fifth overall)
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: Shenton College - Team 3
    ..... Fifth Prize (Sixth overall)
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: All Saints' College - Team 16
    .... Year 8
    ..... First Prize (Fourth overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award for Excellence: Hale School - Team 3
    ..... Second Prize (Seventh overall)
    ..... - WAJO Merit Team Prize: Perth Modern School, Year 7 - Team 3
    ..... Third Prize (Eighth overall)
    ..... - WAJO Merit Team Prize: Willetton Senior High School, Year 7 - Team 5
    ... Phill Schultz Prize: Rui Ying Wu
    ... Special WAMOC Awards: Micah Sinclair, Xiaoyu Chen, Atharva Sathe, Yvonne Cui, Max Judd, Evan Hee, Andy Wu, Joel Bariss, Ethan Yap, Jeremiah Wang
  • Questions and Solutions [pdf 211kB]

2020

  • Participation: 524 students (497 in Perth, 53 in Southwest, 4 in Geraldton; 184 Year 9, 197 Year 8, 143 Year 7) from 30 schools; 133 teams (117 in Perth, 5 in Australind, 10 in Bunbury, 1 in Geraldton)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Prof. Michael Giudici
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - UWA Department of Maths & Stats Award for Excellence: Zean Zhang
    ..... Equal Second Prizes
    ..... - Data Analysis Australia Excellence Award: Evan Hee
    ..... - WAJO Award: Max Judd
    ..... Fourth Prize
    ..... - New Edition Bookshop Excellence Award: James Small
    ..... Equal Fifth Prizes
    ..... - WAJO Special Merit Award: Abhaey Ayachit
    ..... - Data Analysis Australia Merit Award: Hagen Seah
    ..... Equal Seventh Prizes
    ..... - New Edition Merit Prizes: Daniel Kong, Zuokang Qu
    ..... Equal Ninth Prizes
    ..... - Curtin Merit Prize: Athalya Chandra
    ..... - WAJO Committee Merit Prize: Thomas McIntyre
    ..... Eleventh Prize
    ..... - WAJO Committee Merit Prize: Eddie Gao
    ..... Equal Twelfth Prizes
    ..... - Merit Prizes: Aaliyah Kadir, Ryan Murphy
    ..... Fourteenth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Zavier Noonan
    ..... Equal Fifteenth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Tarun Inthunesan, Dominique Manasseh, Michael Yeoh, Rohan Sarda
    .... Year 8
    ..... First Prize
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Ethan Yap
    ..... Second Prize
    ..... - UWA Merit Award: Joel Bariss
    ..... Third Prize
    ..... - Data Analysis Australia Merit Prize: Adam El-Fayoumi
    ..... Fourth Prize
    ..... - WAJO Special Merit Prize: Atharva Sathe
    ..... Fifth Prize
    ..... - WAJO Special Merit Prize: Jeremiah Wang
    ..... Sixth Prize
    ..... - Merit Prize: Benjamin Tang
    ..... Seventh Prize
    ..... - Merit Prize: Vincent Ho
    ..... Eighth Prize
    ..... - Merit Prize: Andy Wu
    ..... Ninth Prize
    ..... - Merit Prize: Dinali Illangasinghe
    .... Year 7
    ..... First Prize
    ..... - Cheryl Praeger Prize for Excellence: Aidan Lim
    ..... Second Prize
    ..... - WAJO Special Merit Prize: Ayodeji Oyenaike
    ..... Third Prize
    ..... - Merit Prize: Sean Chan
    ..... Equal Fourth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: James Ji, Sebastien Turner
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize (Second Overall)
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: Perth Modern School - Team 17
    ..... Second Prize
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: Christ Church Grammar School - Team 3
    ..... Third Prize
    ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Award for Excellence: Churchlands Senior High School - Team 3
    ..... Fourth Prize (Fifth overall)
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: Perth Modern School - Team 14
    ..... Fifth Prize (Seventh overall)
    ..... - WAJO Team Excellence Award: Rossmoyne Senior High School - Team 16
    .... Year 8
    ..... First Prize (First overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award for Excellence: Perth Modern School - Team 7
    ..... Second Prize (Sixth overall)
    ..... - WAJO Merit Prize: Willetton Senior High School - Team 3
    .... Best Country School Team (a tie)
    ..... Australind Senior High School - Team 1 (Year 9),
    ..... Bunbury Cathedral Grammar School - Team 2 (Year 8)
    ... Phill Schultz Prize: William Steinberg
    ... Special WAMOC Awards: Micah Sinclair, Ruiying Wu, Xiaoyu Chen, Julius Clegg, Robert McIntyre, Zean Zhang, Ayodeji Oyenaike, Joshua Chen, Ethan van Bruchem
  • Questions and Solutions [pdf 198kB]

2019

  • Participation: 554 students (497 in Perth, 57 in Bunbury; 223 Year 9, 167 Year 8, 164 Year 7) from 32 schools; 140 teams (125 in Perth, 15 in Bunbury)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Prof. Michael Giudici
    ... addressed by Special Guest, Honourable Sabine Winton MLA
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - UWA Department of Maths & Stats Award for Excellence: Joshua Chen
    ..... Equal Second Prizes
    ..... - Data Analysis Australia Excellence Awards: Xiaoyu Chen, Krish Mall
    ..... Fourth Prize
    ..... - New Edition Bookshop Excellence Award: Sean Morgan
    ..... Equal Fifth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Julius Clegg, Jaehyun Kwon
    ..... Seventh Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Thyler Cung
    ..... Equal Eighth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Brian Keng Seong Chan, Akash Tharakan
    ..... Equal Tenth Prizes
    ..... - DAA Merit Prizes: Benjamin Foster, Linda Zou
    ..... - WAJO Merit Prizes: Nicolas Garcia, Austin Ballantyne
    ..... Equal Fourteenth Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Joshua Soon, Ethan van Bruchem, Samuel Thoo, Luke Phillips
    .... Year 8
    ..... First Prize
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Lottie (Charlotte) Kerr
    ..... Equal Second Prize
    ..... - New Edition Bookshop Merit Awards: Hagen Seah, Max Judd
    ..... Fourth Prize
    ..... - Curtin Merit Prize: Evan Hee
    .... Year 7
    ..... First Prize
    ..... - Cheryl Praeger Prize for Excellence: Jonas Bealing
    ..... Equal Second Prizes
    ..... - WAJO Merit Prizes: Joel Bariss, Andy Wu, Jeremiah Wang
    ..... Fourth Prize
    ..... - UWA Merit Prize: Ethan Yap
    ..... Fifth Prize
    ..... - WAJO Merit Prize: Adam El-Fayoumi
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: Christ Church Grammar School - Team 1
    ..... Second Prize
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: All Saints' College - Team 1
    ..... Third Prize
    ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Award for Excellence: Willetton Senior High School - Team 1
    ..... Fourth Prize (Fifth overall)
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: Hale School - Team 1
    ..... Fifth Prize (Seventh overall)
    ..... - WAJO Team Excellence Award: Perth Modern School - Team 11
    .... Year 8
    ..... First Prize (Fourth overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award for Excellence: Rossmoyne Senior High School - Team 7
    .... Year 7
    ..... First Prize (Sixth overall)
    ..... - WAJO Merit Prize: Perth Modern School - Team 1
    ... Phill Schultz Prize: William Steinberg
    ... Special WAMOC Awards: Micah Sinclair, Ruiying Wu, Xiaoyu Chen, Joshua Chen, Julius Clegg, Lawrence Nheu, Keith Wong
  • Questions and Solutions [pdf 106kB]

2018

  • Participation: 508 students (427 in Perth, 62 in Bunbury, 19 in Karratha; 195 Year 9, 167 Year 8, 157 Year 7) from 32 schools; 131 teams (110 in Perth, 16 in Bunbury, 5 in Karratha)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... Facebook photos
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Prof. Michael Giudici
    ... addressed by Special Guest, Honourable Sabine Winton MLA
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... Equal First Prizes
    ..... - UWA School of Maths & Stats Award for Excellence: Keith Wong
    ..... - WAJO Award for Excellence: Lawrence Nheu
    ..... Third and Fourth Prizes
    ..... - Data Analysis Australia Awards: Micah Sinclair, Joseph Newman
    ..... Equal Fourth Prize
    ..... - WAJO Merit Award: Oliver Cheng
    ..... Equal Sixth Prizes
    ..... - UWA Merit Award: Nahyun Kim
    ..... - Curtin University Merit Award: Felix Rego
    ..... Equal Eighth Prizes
    ..... - Merit Awards: Sithum Somarathna, Abilaash Kugathasan, Yan Zhou
    .... Year 8
    ..... Equal First Prizes (Overall Equal First)
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Xiaoyu Chen
    ..... - Data Analysis Australia Award for Excellence: Joshua Chen
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: Thyler Cung
    ..... Fourth and Fifth Prizes
    ..... - WAJO Awards for Excellence: Julius Clegg, Krish Mall
    ..... Sixth and Seventh Prizes
    ..... - New Edition Bookshop Awards: Matthew Bailey, Ethan van Bruchem
    ..... Eighth Prize
    ..... - Merit Prize: Haining (Heidi) Leow
    .... Year 7
    ..... First Prize
    ..... - Cheryl Praeger Prize for Excellence: Tarun Inthunesan
    ..... Second Prize
    ..... - Merit Prize: Andrew Walker
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: Perth Modern School - Team 9
    ..... Second Prize
    ..... - WAJO Special Award for Excellence: Penrhos College - Team 1
    ..... Third Prize (Fifth overall)
    ..... - WAJO Special Award for Excellence: Hale School - Team 1
    ..... Fourth Prize (Sixth overall)
    ..... - WAJO Team Prize: Christ Church Grammar School - Team 4
    .... Year 8
    ..... First Prize (Third overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award for Excellence: Christ Church Grammar School - Team 2
    ..... Second Prize (Fourth overall)
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: All Saints' College - Team 1
    ..... Third Prize (Seventh overall)
    ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Award for Excellence: Willetton Senior High School - Team 4
    ... Phill Schultz Prize: William Steinberg, William Hu
    ... Special WAMOC Awards: Daniel Wiese, Hang Yi Law, Lawrence Nheu, Huxley Berry, Christopher Leak, Xiaoyu Chen, Micah Sinclair
  • Questions and Solutions [pdf 106kB]

2017

  • Participation: 476 students (392 in Perth, 71 in Bunbury, 13 in Karratha; 188 Year 9, 173 Year 8, 115 Year 7) from 32 schools; 120 teams (97 in Perth, 19 in Bunbury, 4 in Karratha)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Assoc. Prof. Michael Giudici
    ... addressed by Special Guest, Honourable Samantha Rowe MLC
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... Equal First Prizes (Overall Equal First)
    ..... - UWA School of Maths & Stats Award for Excellence: William Steinberg
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: Jason Lu
    ..... - Department of Education Award for Excellence: Christopher Leak
    ..... Fourth Prize
    ..... - Data Analysis Australia Special Prize: Rémi Hart
    ..... Fifth Prize
    ..... - UWA Merit Prize: Dahyun Nam
    ..... Equal Sixth Prizes
    ..... - Merit Prizes: James Lund, Chirag Tharakan
    ..... Eighth Prize
    ..... - WAJO Merit Award: Leosha Trushin
    ..... Equal Ninth Prizes
    ..... - WAJO Merit Awards: Declan Barrett, Jonathan Chivers, Chris (Hang Yi) Law
    .... Year 8
    ..... Equal First Prizes (Overall Equal First)
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Jonathan Chen
    ..... - Minister for Education Award for Excellence: Keith Wong
    ..... - Data Analysis Australia Award for Excellence: Lawrence Nheu
    ..... Fourth Prize
    ..... - Department of Education Special Prize: Haoran Yang
    ..... Equal Fifth Prizes
    ..... - Merit Prizes: Oliver Cheng, Laurence Wilson
    ..... Equal Seventh Prizes
    ..... - Merit Prizes: Nahyun Kim, Markos Atartis
    .... Year 7
    ..... First Prizes (Overall Equal First)
    ..... - Cheryl Praeger Prize for Excellence: Xiaoyu Chen
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: Joshua Chen
    ..... Third Prize
    ..... - Curtin University Special Prize: Julius Clegg
    ..... Fourth Prize
    ..... - Merit Prize: Allan Wu
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: All Saints' College - Team 1
    ..... Second Prize (Third Overall):
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: Scotch College - Team 1
    .... Year 8
    ..... First Prize (Second overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award for Excellence: Hale School - Team 2
    ..... Second Prizes (Equal Fourth overall)
    ..... - Department of Education Team Excellence Award: Perth Modern School - Team 2
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: Perth Modern School - Team 3
    .... Year 7
    ..... First Prize (Equal Seventh overall)
    ..... - WAJO Team Merit Prize: Christ Church Grammar School - Team 5
    ... Phill Schultz Prize: William Hu
    ... Special WAMOC Awards: William Steinberg, Daniel Wiese, Huxley Berry
  • Questions and Solutions [pdf 162kB]

2016

  • Participation: 359 students (303 in Perth, 48 in Bunbury, 8 in Karratha; 141 Year 9, 116 Year 8, 92 Year 7) from 24 schools; 94 teams (78 in Perth, 13 in Bunbury, 3 in Karratha)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Assoc. Prof. Michael Giudici
    ... addressed by Special Guest, Dr John Henstridge (Director of Data Analysis Australia)
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize (Overall Equal Second)
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Jonathan Chew
    ..... Overall Equal Second Prize
    ..... - Data Analysis Australia Awards for Excellence: Bertrand Nheu
    ..... Overall Fourth Prize
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: George Schulz
    ..... Overall Equal Fifth Prize
    ..... - University of WA Merit Award: Jayden Doan
    ..... Equal Seventh Prize
    ..... - Data Analysis Australia Merit Award: Aidan Smith
    ..... Equal Tenth Prize
    ..... - WAJO Merit Award: Yale Cheng
    ..... Equal Thirteenth Prize
    ..... - WAJO Merit Awards: Robert Lee, Andrew Cheng, William Thomas, Bartholomew Tang
    ..... Equal Nineteenth Prize
    ..... - WAJO Merit Awards: Thomas Laslett, Marcus Handley, Heble Om, Fiona Nguyen
    .... Year 8
    ..... First Prize (Overall First)
    ..... - The University of WA Award for Excellence: William Steinberg
    ..... Overall Equal Fifth Prize
    ..... - Curtin University Merit Award: Chirag Tharakan
    ..... Equal Seventh Prize
    ..... - New Edition Bookshop Merit Awards: Gabrielle Thompson, James Lund
    ..... Equal Tenth Prize
    ..... - Data Analysis Australia Merit Award: Huxley Berry
    ..... Equal Thirteenth Prize
    ..... - WAJO Merit Award: Declan Barrett
    ..... Equal Nineteenth Prizes
    ..... - WAJO Merit Award: Hari Haran Shankar, Ryan Joseph Anson
    .... Year 7
    ..... First Prize (Overall Equal Seventh)
    ..... - Cheryl Praeger Prize for Excellence: Sithum Somarathna
    ..... Second Prize (Overall Equal Thirteenth)
    ..... - WAJO Merit Award: Micah Sinclair
    ..... Third Prize (Overall Equal Nineteenth)
    ..... - WAJO Merit Award: Claudia Waddingham
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: All Saints' College - Team 3
    ..... Second Prize:
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: Christ Church Grammar School - Team 1
    ..... Third Prize (Fourth overall):
    ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Team Excellence Award: Perth Modern School - Team 6
    ..... Fourth Prize (Equal Sixth overall)
    ..... - WAJO Team Excellence Award: Perth Modern School - Team 8
    .... Year 8
    ..... First Prize (Third overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award: All Saints' College - Team 2
    ..... Second Prize (Fifth overall)
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: Christ Church Grammar School - Team 4
    ..... Merit Prizes (Equal Sixth overall): Perth Modern School - Team 4, (Eighth overall): Perth Modern School - Team 3 (Year 7)
    ... Phill Schultz Prize: William Hu
    ... Special WAMOC Award: Isabel Longbottom
  • Questions and Solutions [pdf 106kB]

2015

  • Participation: ≈520 students (371 in Perth, 69 in Bunbury, ≈80 in Karratha; >206 Year 9, >164 Year 8, >70 Year 7) from >40 schools; ≈131 teams (93 in Perth, 18 in Bunbury, ≈20 in Karratha)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Prof. Andrew Bassom
    ... addressed by Special Guest, Honourable Dr Elizabeth Constable (Vice-Chancellor's Fellow at the University of WA)
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - UWA Award for Excellence: William Hu
    ..... Overall Equal Third Prizes
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: Rohan Maloney
    ..... - WAJO Awards for Excellence: Chris Chivers, Rose Lin, Oliver Terry
    ..... Overall Equal Eighth Prizes
    ..... - Curtin University Merit Award: Albert Smith
    ..... - The University of WA Merit Award: Vincent Abbott
    ..... Equal Tenth Prizes
    ..... - Data Analysis Australia Merit Awards: Andrea Vidler, Aron Thian
    .... Year 8
    ..... First Prize (Overall Second)
    ..... - Curtin University Award for Excellence: William Steinberg (Year 7)
    ..... Overall Third Prize
    ..... - Data Analysis Australia Award for Excellence: Aidan Smith
    ..... Overall Equal Tenth Prizes
    ..... - New Edition Bookshop Merit Awards: Benjamin Bozich, Marcus Handley
    .... Year 7
    ..... Second in Year 7 (Overall Equal Tenth)
    ..... - WAJO Merit Award: Dahyun Nam
    ..... Equal Third Prizes (Overall Equal 15th)
    ..... - WAJO Merit Awards: Huxley Berry, Remi Hart, Sophie Lim
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - Jack Bana (MAWA) Award: Christ Church Grammar School Team 1
    ..... Second Prize:
    ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Team Excellence Award: Shenton College - Team 2
    ..... Third Prize:
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: Perth Modern School - Team 4
    ..... Equal Fourth Prizes:
    ..... - WAJO Team Excellence Awards: Christ Church Grammar School - Team 3, Methodist Ladies' College - Team 1
    ..... Sixth Prize
    ..... - WAJO Team Merit Award: All Saints' College - Team 3
    ..... Equal Seventh Prizes
    ..... - WAJO Team Merit Awards: Willetton Senior High School - Team 3, Perth Modern School - Team 5
    .... Year 8
    ..... First Prize (Seventh overall)
    ..... - ECU (David McDougall) Award: All Saints' College - Team 1 (Year 7)
    ... Phill Schultz Prize: Henry Yoo
    ... Special WAMOC Awards: Isabel Longbottom, William Hu, Kohsuke Sato, Yuelin Shen
  • Questions and Solutions [pdf 106kB]

2014

  • Participation: 444 students (227 Year 9, 185 Year 8, 32 Year 7) from 37 schools; 112 teams (63 Year 9, 42 Year 8, 7 Year 7)
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Winthrop Prof. Cheryl Praeger
    ... addressed by Special Guest, Honourable Dr Elizabeth Constable (Vice-Chancellor's Fellow at the University of WA)
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - UWA Award for Excellence: Yuelin Shen
    ..... Second Prize
    ..... - Data Analysis Australia Award for Excellence: Jaeyoon Kim
    ..... Third Prize
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: Andy Law
    ..... Equal Fourth Prizes
    ..... - Data Analysis Australia Merit Award: Isabel Longbottom
    ..... - New Edition Bookshop Merit Awards: Mihailo Bozic, Geoff Sang
    ..... Equal Seventh Prizes
    ..... - WAJO Award of Excellence: Kartik Khanna, Kohsuke Sato, Anezka Hamdani
    ..... Equal Tenth Prizes
    ..... - WAJO Merit Awards: Arun Jha, Alistair de Vroet, James Haskis
    ..... PPFWA Encouragement Award (Best Performance by Student from a PFFWA-affiliated Catholic School): Brittany Wassell
    .... Year 8
    ..... First Prize
    ..... - Curtin University Award for Excellence: William Hu
    ..... Second Prize
    ..... - Data Analysis Australia Award for Excellence: Aron Thian
    ..... Third Prize
    ..... - UWA Merit Award: Bartholomew Tang (Year 7)
    ..... Fourth Prize
    ..... - Curtin University Merit Award: Shevanka Dias (Year 7)
    ..... Equal Fifth Prizes
    ..... - WAJO Merit Awards: Jacob Smith, Joanne Luo
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize (Third overall) - Jack Bana (MAWA) Award: Christ Church Grammar School Team 1
    ..... Equal Second Prizes:
    ..... - WAJO Special Team Excellence Award: Hale School - Team 1
    ..... - Murdoch University Award for Excellence: Scotch College - Team 1
    ..... Fourth Prize: ..... - Department of Education Gifted and Talented Unit Team Excellence Award: Rossmoyne Senior High School - Team 8
    ..... Fifth Prize - Team Merit Award: Perth Modern School - Team 5
    ..... Sixth Prize - Team Merit Award: Applecross Senior High School - Team 2
    ..... WAJO Team Prize for the best performance from a country school: Bunbury Senior High School - Team 1
    ..... Special Prize - PFFWA Award for the best performing team from a Catholic school: Corpus Christi College - Team 1
    .... Year 8
    ..... First Prize (Second overall) - ECU (David McDougall) Award: All Saints' College - Team 2
    ..... Second Prize - Merit Prize: Christ Church Grammar School - Team 6
    .... Year 7
    ..... Overall Winner - WAMOC Award of Excellence: All Saints' College - Team 1
    ... Phill Schultz Prize: Henry Yoo
    ... Special WAMOC Awards: Leo Li, William Hu, Isabel Longbottom, Shivasankaran Jayabalan
  • Questions and Solutions [pdf 91kB]

2013

  • Participation: 423 students (240 Year 9, 155 Year 8, 28 Year 7) from 38 schools; 112 teams
  • Prizes Awarded
  • Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Winthrop Prof. Cheryl Praeger
    ... addressed by Special Guest, Professor Lyn Beazley(Chief Scientist of WA)
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - UWA Award for Excellence: Nicholas Pizzino
    ..... Equal Second Prizes
    ..... - Data Analysis Australia Awards for Excellence: Ananthakrishnan Koloth, Tomoko Sakurai
    ..... - New Edition Bookshop Award for Excellence: Jeff Ge
    ..... Equal Fifth Prizes
    ..... - WA Mathematical Olympiad Committee Merit Prizes: Devin He, Leo Li, Virinchi Rallabhandi, Aditya Ganguly, Lachlan Robinson
    ..... - New Edition Bookshop Merit Award: Alan Cheng
    ..... - Data Analysis Australia Merit Award: Christopher Jong
    ..... - Curtin University Merit Award: Alex Lugovskoy
    ..... PPFWA Encouragement Award (Best Performance by Student from Catholic School): Samuel Carbone
    .... Year 8
    ..... First Prizes
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Kohsuke Sato
    ..... - Minister for Education's Award for Excellence: Isabel Longbottom
    ..... Equal Third Prizes
    ..... - Minister for Education's Special Merit Award: Kohta Shimada
    ..... - Data Analysis Australia Merit Award: Jacob Smith
    ..... PPFWA Encouragement Award (Best Performance by Student from Catholic School): Melina Mackey
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize - Jack Bana (MAWA) Award: Christ Church Grammar School Team 1
    ..... Second Prize - Minister for Education Award: Perth Modern School - Team 4
    ..... Equal Third Prizes:
    ..... - Murdoch University Award: Willetton Senior High School - Team 3
    ..... - Special WA Mathematical Olympiad Committee Award: Hale School - Team 1
    ..... Fifth Prize - Minister for Education Team Merit Award: Rossmoyne Senior High School - Team 6
    ..... Equal Sixth Merit Awards: Christ Church Grammar School Team 2, Wesley College Team 1
    ..... Special Prize - PFFWA Award for the best performing team from a Catholic school: Trinity College - Team 1
    .... Year 8
    ..... First Prize (Eighth overall) - ECU (David McDougall) Award: Christ Church Grammar School - Team 6
    ..... Special Prize - WAMOC Award for the best performance by a team from a non-metropolitan school: Bunbury Senior High School - Team 1
    ... Phill Schultz Prize: Alexander Chua
    ... Special WAMOC Awards: Leo Li, Nicholas Pizzino
  • Questions and Solutions [pdf 91kB]

2012

  • Participation: 406 students (222 Year 9, 156 Year 8, 28 Year 7) from 41 schools; 104 teams (65 Year 9, 39 Year 8 - 6 composed entirely of Year 7 students)
  • Prizes Awarded
  • Photos (yet to be added) from WAJO 2012 taken by Monique Ellement of All Saints' College (Individual and Team Competition Photos), and UWA official photographer (Award Ceremony Photos):
    Awards Ceremony:
    ... emceed by the Chair of the WAJO Organising Committee, Winthrop Prof. Cheryl Praeger
    ... addressed by Special Guest, Hon. Mr Peter Collier MLA (WA Minister for Education)
    ... Individual Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize
    ..... - UWA Award for Excellence: Han Nan Chen
    ..... Second Prize (Individual Very Special Prize)
    ..... - Minister for Education Award for Excellence: Hongyi Gao
    ..... Third Prize (Individual Very Special Prize)
    ..... - Data Analysis Award for Excellence: Jayde Newman
    ..... Fourth Prizes (Individual Special Prizes)
    ..... - New Edition Bookshop Awards: David MacAulay, Andrew Weng, Henry Yoo
    ..... - PPFWA Encouragement Award: Jason Dong
    ..... Merit Prizes:
    ..... - New Edition Bookshop Awards: Vamsi Manikyam, Terry Pham
    ..... - WAMOC Special Award: Vaughan Chin, Alex Shen
    ..... - WAMOC Merit Prize, for best performing student from a country school: Connor Burrows
    .... Year 8
    ..... First Prize
    ..... - Curtin University Award for Excellence: Devin He
    ..... Second Prizes
    ..... - Minister for Education's Award for Excellence: Nadir Rizwan
    ..... - AISWA Award: Nicholas Pizzino
    ..... Fourth Prize
    ..... - AISWA Award: Leo Li
    ..... Fifth Prizes:
    ..... - Data Analysis Australia Special Prizes: Alan Cheng, Virinchi Rallabhandi
    ..... Merit Prizes:
    ..... - WAMOC: Daniel Ho, Ananthakrishnan Koloth, Haseeb Riaz, Hang Sheng
    .... Best Year 7
    ..... - Curtin University Prize: Keaton Wright
    ... Team Prizes
    .... Year 9
    ..... First Prize (Second overall) - Jack Bana (MAWA) Award: Perth Modern School Team 6 with Jack Bana
    ..... Very Special Prize (Fourth overall) - Murdoch University Award: Rossmoyne SHS - Team 7
    ..... Very Special Prize (Fifth overall) - AISWA Excellence Award: Hale School - Team 2
    ..... Merit Prize - AISWA Award: Christ Church Grammar School - Team 1
    ..... Merit Prize - AISWA Award: Hale School - Team 1
    ..... Special Prize - PFFWA Award for the best performing team from a Catholic school: Trinity College - Team 1
    ..... Special Prize - WAMOC Award for the best performance by a team from a non-metropolitan school: Bunbury Cathedral Grammar School - Team 1
    .... Year 8
    ..... First Prize (First overall) - ECU (David McDougall) Award: Year 8, Christ Church Grammar School - Team 5
    ..... Very Special Prize (Third overall) - Minister for Education's Award for the best performance from a public school: Perth Modern School - Team 1
    ..... Merit Prize - Minister of Education Award: Rossmoyne SHS - Team 1
    ... Phill Schultz Prize: Alexander Chua
    ... Special WAMOC Award: Henry Yoo
  • Questions and Solutions [pdf 96kB]

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

  • Participation: 178 students from 25 schools;
    46 teams (including 13 from 7 government schools, and 1 country team from Bunbury Cathedral Grammar)
  • Prizes Awarded
  • Questions and Solutions [pdf 134kB]

2003

2002

2001

2000


 

 


Last updated 6 Dec 2019 00:22
Location:  https://enrichedmaths.maths.uwa.edu.au/wajo/stats.html